جراح پلاستیک و زیبائی

ابدومینوپلاستی کوچک

کاهش کوچک پوست و چربی شکم ( ابدومینوپلاستی کوچک )

ابدومینوپلاستی کوچک ، با هدف حذف پوست مضاعف و چربی زیر جلدی شکم از ناحیه ناف به پائین انجام می شود. این جراحی در صورت لزوم ، با ترمیم لایه عضلانی شکم  ‌بطور ’ نیم ارتفاع ‘ ( از ناف تا استخوان لگَن در پائین شکم ) و مکش چربی زیر جلدی شکم و پهلوها همراه می شود.

ابدومینوپلاستی کوچک

محل بخیه ابدومینوپلاستی کوچک :

بخیه به شکل یک خط افقی و منحنی در ناحیه پايین شکم ، از یک پهلو به پهلوی دیگر ولی کوتاه تر از بخیه ابدومینوپلاستی بزرگ میباشد.

حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی :

حاملگی بعد از این عمل کاملا ممکن میباشد ولی لازم به تذکر است که انعطاف پوستی و عضلانی ناشی از بارداری باعث از دست رفتن نتیجه ترمیم لایه های پوستی و عضلانی انجام شده میگَردد.

میزان درد جراحی ابدومینوپلاستی کوچک :

آستانه درد و قابلیت تحمل آن در اشخاص بسیار متفاوت میباشد ولی بطور کل میزان درد ناشی از این عمل جراحی عمدتا در رابطه با ترمیم لایه های عضلانی شکم بوده که آن هم در روزهای پس از عمل نسبتا شدید به حساب می آید. این درد صرفا جداره ای و داخلی است چرا که بدلیل برشهای زیرجلدی و قطع اتصالات عصبی سطح شکم با عمق ، پوست ناحیه پائین شکم تا حدی حس خود را پس از این جراحی از دست میدهد که البته این کم حسی به تدریج باز می گردد. ‌

ارزیابی عمل ابدومینوپلاستی کوچک :

بدلیل بروز ترشحات و تورم  پس از عمل ، نتیجه جراحی فقط پس از شش تا نه ماه قابل ارزیابی میباشد. درصورت لزوم و توجیه ، بخصوص با در نظر گرفتن عواقب یک جراحی مجدد نسبت به نتایج آن ، انجام عملی ثانوی میتواند عیبهای کوچک باقیمانده را تصحیح نماید.

تحولات شکم پس ازعمل ابدومینوپلاستی کوچک :

همانند تمامی نسوج بدن ، ناحیه شکم نیز پس از عمل جراحی تحولات طبیعی خود را ادامه میدهد. این تحولات شامل انعطاف پوست باقیمانده آن و تغییر حجم زیر جلدی در صورت نوسانات وزنی یا بر اثرعملکرد هورمونهای جنسی میباشند. البته قابلیت افزایش ثانوی چربی زیر جلدی شکم در صورت افزایش وزن پس ازعمل بمراتب کمتر از شکم عمل نشده میباشد.

ابدومینوپلاستی کوچک

عواقب احتمالی ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی :

عواقب استثنایی :

  • بروز حوادث ناگوار بر اثر اتفاقات غیر قابل پیش‌ بینی ناشی از بیهوشی که در رابطه با حساسیت به مواد تزریق شده میباشند.
  • بروز مشکلات تنفسی کم و بیش حاد ، مرگ و میر ناشی از آن بدلیل لخته بندی خون ( ترومبوز ) در وریدهای پائین بدن و مهاجرت آن به قلب و سپس به ریه ها ( آمبولی ریوی ). جهت پیشگیری از چنین مسائلی ، اقداماتی لازم توسط جراح صورت میگیرد که رعایت آنها الزامی میباشد.
  • وفور خونریزی در حین عمل که منجر به تزریق خون میگردد.
  • عدم خونرسائی کافی به پوست ناحیه پائین شکم که منجر به از بین رفتن آن میگَردد. احتمال بروز این پیامد در صورت وجود فاکتورهای ریسک قلبی / عروقی ( استعمال دخانیات ، وزن بالا ، فشار خون بالا ، قند خون بالا ، چربی خون بالا و برخی بیماریهای دیگَر ) افزایش میابد.

عواقب نادر :

  1. خونریزی حاد و فعال بعد از عمل که منجر به عملی مجدد و فوری جهت انعقاد آن و احتمالا تزریق خون می‌گردد.
  2. ترشحات خونی / لمفاوی در فضاهای شکافته شده زیر جلدی شکم که در صورت وفور و عدم جذب خودبخود نیاز به تخلیه پیدا میکند ( توسط سوزن و یا باز کردن قسمتی از بخیه ).
  3. عفونت که نیاز به تخلیه دمل حاصله همراه با درمان داروئی ‌دارد.

عواقب معمول :

  • اختلالات حسی ( کم حسی ، بی حسی ، پر حسی )  در نواحی مختلف پوست شکم و پهلوها که بتدریج کاهش میابند.
  • اختلال در روند بخیه ها و بلوغ آنها که عمدتا ناشی از واکنش‌های غیر معمول پوست به تنش‌های موضعی و نخ جراحی میباشد. در برخی موارد این اختلالات منجر به خود خوردگی پوستی بخصوص در نقاط پر تنش شده که ترمیم آن ، نه توسط جراحی بلکه توسط محیط سازی با پانسمانهای مخصوص ، بتدریج طی چند هفته حاصل میگَردد.