جراح پلاستیک و زیبائی

تزریق ژل

تزریق ژل صورت چیست ؟

تزریق ژلچین و چروک های پوستی از علائم پیری می باشند که بر اثر افزایش سن ، اشعه خورشید ، ویژگیهای ژنتیک ، سبک زندگی و غیره در افراد پدید می آیند. تزریق ژل یک روش غیرتهاجمی است که در دسته روش های جوانسازی پوست قرار می گیرد و علاوه بر رفع چین و چروک های پوستی ، کاهش حجم را ، بخصوص در برخی نقاط صورت ، جبران می کند.

ژل های مورد از انواع گوناگونی می باشند ولی صرفا آنهائی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به تائید رسیده اند توصیه میگردند  طبیعتا ژل های متفرقه فاقد هر گونه اعتبار و نظارت علمی بوده و مورد این بحث نمی باشند.

لازم به ذکر است که نحوه عملکرد و موارد استفاده از ژلها با نحوه عملکرد و موارد استفاده بوتاکس فرق داشته و این دو روش جوانسازی مکمل یکدیگر میباشند.

انواع ژل

ژلهای قابل تزریق به دو دسته عمده تقسیم میگردند :

 1. ژلهای حاوی مواد فعال قابل جذب یا موقت ( مانند اسید هیالورونیک ، کُلاژن ، هیدروکسی آپاتیت کلسیم ، اسید پلی لاکتیک ، پلی آلکیلیمید ،  پلی متیل متاکریلات ).
 2. ژلهای حاوی مواد فعال غیر قابل جذب یا دائمی (‌مانند سیلیکون ، پاژ و غیره ).

بدلیل غیر قابل پیش بینی بودن عاقبت آنها در بدن وهمچنین احتمال قابل توجه بروز انواع عوارض و سنگینی فرآیند برخورد با آنها در صورت بروز، ژل های غیرقابل جذب دیگر به تاریخ تعلق داشته و به هیچ عنوان نبایست استفاده گردند.

تنها ژل های قابل مصرف به دسته اول یعنی ژلهای قابل جذب یا موقت تعلق دارند که دراین بین آنهائی که حاوی اسید هیالورونیک ( نظیر  Juvederm  ،  Perfectha  ،   Restylane ، Profilho و غیره ) هستند از محبوبیت بیشتری برخوردارند چرا که این ماده به طور طبیعی درساختار پوست وجود دارد و کاهش میزان آن به سبب افزایش سن و دیگر فاکتورهای ذکر شده نقش مهمی در کاهش حجم و طراوت پوست نواحی مختلف بدن ، بخصوص صورت و دستها ، ایفا میکند .

همچنین ، در مقایسه با ژلهای حاوی کلاژن که آن هم ماده ای است که بطور طبیعی در بافت پوست وجود دارد و در حجم سازی و طراوت آن دخیل است ، اسید هیالورونیک از مزیت ماندگاری طولانی تر و همچنین میزان کمتر بروز حساسیت بهره میبرد .

بدلیل فرایند خاص تولید آن ، اسید هیالورونیک اصولا سبب بروزعوارض خاصی نظیر حساسیت نمیگردد.

بعلاوه ، در صورت عدم رضایت از نتیجه تزریق این نوع ژل ، قابلیت حذف آن و بازگشت به حالت اولیه از طریق تزریق ماده ای خاص ( آنزیم هیالورونیداز ) وجود دارد . با این حال ، این ماده نیزهمانند دیگر مواد قابل استفاده در جوانسازی ، موارد تجویز بهینه خود را داشته که در صورت عدم رعایت آنها ، شرایط عدم دسترسی به نتیجه مطلوب یا نارضایتی فراهم میگردد.

دیگر ژلی که بدلیل مانگاری طولانی تر از محبوبیتی ویژه بر خوردار بوده و موارد استفاده خاص خود را دارد از هیدروکسی آپاتیت کلسیم ساخته شده است. بعنوان مثال ، استفاده از ژل حاوی هیدروکسی آپاتیت کلسیم (Radiesse  ) نیز جهت تصحیح نا هماهنگیهای غضروفی و استخوانی بینی ، چه قبل و چه بعد از عمل رینوپلاستی ، گزینه مناسبی به حساب می آید.

نحوه عملکرد ژل

وجه مشترک نحوه عملکرد تمامی ژلهای جذب شونده در روند سه گانه ذیل میباشد :

 1. در مرحله اول ، حجم حاصله از تزریق بطور مستقیم از حجم ژل تزریق شده بدست میاید .
 2. پس از چند روز ، ماده فعال ژل در ناحیه تزریق شده ثبات پیدا کرده و تدریجا فرایند جذب آن شروع میشود. این فرایند تدریجی شامل هجوم سلولی به ماده فعال است و بین ۳ تا ۶ ماه طول میکشد.
 3. در مابقی مدت عملکرد ژل ، این حجم سلولهای خود شخص هستند که باعث ماندگاری نتیجه اولیه میشوند.

فرق بین برندهای مختلف ژل عمدتا در رابطه با نحوه بدست آوردن این فرایند سه گانه حجم سازی ، جذب اسید هیالورونیک و فعال سازی سلولها میباشد که غالب شرکتها ، با استفاده از فناوری های خاص خود و استفاده از مواد فعال مختلف ، طیف گوناگونی از محصولات را جهت درمان هر گونه استفاده خاص ( چروکهای ریز و سطحی ، چروکهای بزرگ و عمیق ، تولید حجم قابل توجه ) دراختیار پزشکان میگذارند.

تزریق ژل

مزایای تزریق ژل

 • عدم نیاز به بیهوشی .
 • عدم نیاز به استراحت و نداشتن دوره نقاهت.
 • کسب نتایج طبیعی .
 • قابلیت انجام در مدت زمان کوتاه.
 • نتایج قابل مشاهده بلافاصله پس از تزریق.
 • عدم تاثیر بر روی حالات مختلف صورت همچون اخم یا خنده.
 • برگشت پذیر بودن نتیجه ( در صورت استفاده از اسید هیالورونیک ) در صورت عدم رضایت از نتیجه.
 • تائیدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده از مواد مورد استفاده.

کاربرد تزریق ژل

 • رفع چین و چروک های سطحی پوست.
 • افزایش حجم نواحی متفاوت صورت همچون گونه ها و لبها.
 • بزرگ کردن چانه.
 • رفع گودی زیر چشم.
 • جوانسازی پوست دست ها.
 • چین و چروک های عمیق پیشانی که توسط تزریق بوتاکس برطرف نمی شوند.

درد ناشی از تزریق ژل

آستانه درد در افراد بسیار متغیر میباشد ولی درد ناشی از تزریق ژل بسیار سطحی و گذرا بوده و عمدتا بستگی به محل تزریق دارد. بطور مثال ، حساسیت لبها به درد سوزن بیشتر از حساسیت خطوط خنده میباشد.

نیاز به دقت زیاد جهت تزریق صحیح ، تزریقات موضعی را جهت بدست آوردن بیحسی ممنوع میسازد چرا که این تزریقات خود باعث بروز ناهمواری از یک طرف و همچنین امکان پخش شدن و مهاجرت ژل تزریق شده از طرف دیگر میگردند .

بکار بردن کرم های بیحس کننده سطحی در بعضی نقاط یا استفاده از قلمهای لرزان در حین تزریق میتواند تا حدی درد حاصله از ورود سوزن به پوست را کاهش دهد .

ماندگاری نتیجه تزریق ژل

مدت زمان ماندگاری نتیجه تزریق ژل در هر فرد تا حدی متغیر میباشد. بطور کل و بنا بر نوع ژل مورد استفاده و همچنین میزان و محل تزریق آن ، ماندگاری این روش بین ۱۲ تا ۲۴ ماه میباشد. بطور مثال ، ماندگاری نتیجه تزریق  Juvederm Ultra 4  در خط لبخند بطور متوسط بین ۱۲ تا ۱۶ ماه برآورد میشود.

پس از کاهش یا از بین رفتن اثر تزریق ژل ، تزریق مجدد قابل انجام است.

مراقبات قبل و بعد از تزریق ژل

 1. استفاده از داروها و موادی که باعث رقت خون می شوند از ۱۰ روز قبل تا ۱۰ روز بعد از تزریق پرهیز شود .
 2. استفاده از کمپرس یخ بمدت چند ساعت تاثیر به سزائی در کاهش تورم و کبودی ناشی از تزریق ژل دارد.
 3. پرهیز از آرایش صورت و بطور کل تمیز نگه داشتن مساحات تزریق شده بمدت ۲۴ ساعت پس از تزریق کمک به جلوگیری از بروز التهاب و عفونت میکند.
 4. از سر گرفتن فعالیتهای روز مره بلافاصله پس از تزریق و فعالیتهای ورزشی ترجیحا ۷ روز پس از تزریق میسر میباشد.
 5. پرهیز از مالش و ماساژ مناطق تزریق شده بمدت ۷ روز پس از تزریق از مهاجرت و پخش ناخواسته ژل جلوگیری میکند.
 6. پرهیز از تابش نور مستقیم خورشید ، سولاریوم و سونا بمدت ۱۴ روز پس از تزریق.
 7. نوشیدن کافی آب بطور روزمره و پرهیز از نوشیدنی های الکلی به آبرسانی به لایه های تحتانی پوست کمک کرده و نتیجه تزریق را ماندگارتر میکند.

عوارض محتمل تزریق ژل

عوارض ناشی از تزریق ژل به نوع ماده فعال آن از یک طرف و به نحوه و فن تزریق از طرف دیگر بستگی دارند.

 • عوارض استثنائی :
 1. بروز عفونت زیرجلدی ( سلولیت ) ؛ که با رعایت نکات پایه ای پاکیزگی و ضدعفونی سازی پوست نیز از آن جلوگیری میشود .تزریق ژل
 • عوارض نادر :
 1. حساسیت و التهاب موضعی ؛ که عمدتا با استفاده از ژلهائی که ماده فعال آنها اسید هیالورونیک نیستند حاصل میشود. برای مثال ، واکنش حساسیتی بدن به برخی ژلهای حاوی کلاژن بدلیل استفاده از پوست گاو در فرایند تولید آنها میباشد.
 2. بروز پستی و بلندی های ناخواسته در زیر پوست ( حالت گلوله ،  گلوله ).
 3. عدم تقارن بین دو طرف یک ناحیه تزریق شده.
 4. توده ای و سفت شدن محل تزریق بطور دراز مدت و احیانا دائمی.

سه عارضه اخیر بدلیل نحوه و فن تزریق پیش آمده که با رعایت برخی اصول پایه و ترفندها از بروز آنها جلوگیری میشود.

 •  عوارض معمول :
 1.  بروز کمی تورم و کبودی پس از تزریق ژل مسئله ای عادی و طبیعی می باشد که پس از گذشت چند روز بهبود می یابد.