جراح پلاستیک و زیبائی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

کسب نتایج مطلوب و رضایت بخش از جراحی بینی نیازمند رعایت نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد . بدین جهت توصیه میگردد که به نکات ذیل توجهی خاص شده و در اجرای آنها دریغ نشود بنابراین می توان گفت رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی الزامی است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

عطسه بعد از عمل بینی

توصیه می شود که تا مدتی با دهان بازعطسه کرده چرا که عطسه با دهان بسته سبب وارد شدن فشار به بینی می شود .

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

توصیه می شود که در دوران نقاهت ، جلوی خمیازه خود را نگرفته ، با دهان باز خمیازه کشیده ودر حین آن اطراف بینی با دست نگه داشته شود .

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بر روی شکم و پهلو سبب وارد شدن فشار به بینی می شود . از این رو توصیه میگردد که در تمامی دوران نقاهت ، استراحت بر روی کمر و بطور طاق باز صورت گیرد .

لازم به تذکر است که قرار دادن دو بالش در زیر سر و قرار گرفتن سر در مکانی بالاتر از بدن در زمان خواب و استراحت کمک شایانی به رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی می نماید .

تورم و کبودی بعد ازعمل بینی

بروز تورم و کبودی پس از جراحی زیبائی بینی پدیده ای طبیعی بوده که در تمامی بیماران رخ می دهد و با مرور زمان و به تدریج برطرف می شود . به منظور تسریع در روند بهبودی این دو پدیده ، رعایت نکات ذیل توصیه میگردد :

  • استفاده از کمپرس یخ در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل
  • پرهیز از تابش نور مستقیم خورشید به صورت در طی ۱۴ روز پس از عمل
  • مصرف آب آناناس و آب کرفس
  • حذف یا کاهش نمک و ادویه از رژیم غذائی

مراقبت از مخاط پس ازعمل بینی

پس از جراحی بینی ، بروز خون مردگی در مخاط همراه با انسداد نسبی و موقت مجرای فوقانی تنفسی امری طبیعی میباشد . جهت تسریع رفع این پدیده توصیه میگردد که ۴ مرتبه در روز و بمدت حدود ۱۰ روز ، مخاط درون بینی توسط سرم نمکی شستشو داده شوند .

استفاده از روغن های خاص نیز بمدت حداقل ۱۴ روز کمک به بهبود کیفیت بخیه ها و همچنین نرم و مرطوب سازی مخاط میکند .

انقباض ( جمع شدن ) پوست پس از عمل بینی

پس از برداشتن گچ ( یا آتل ) روی بینی ، نگهداری چسب های مخصوص بر روی پوست بینی بمدت حداقل ۱ تا ۲ هفته به جمع شدن آن بطور همسان و یکپارچه کمک میکند .

ضربه و ارتعاشات پس از عمل بینی

جراحی بینی ، بخصوص در صورت شکستگی آن در حین عمل جهت باریک سازی ، منجر به سستی ، آسیب پذیری و احتمال جابجائی ثانوی استخوانها بمدت حدود ۳ ماه میگردد .

لذا توصیه میشود که حداقل در طی این مدت مراقبت ویژه ای جهت جلوگیری از اعمال هر گونه فشار ( هنگام عطسه ، خمیازه ، خواب یا پوشیدن لباس ) یا ضربه مستقیم ( درحین جنبشهای روزمره یا ورزش ) به بینی صورت گرفته وهمچنین از فعالیتهائی که موجب انتقال ارتعاشات در بدن و ناحیه سر ( مثل دویدن یا جهیدن ) میشوند اجتناب ورزیده شود .