جراح پلاستیک و زیبائی

رینوپلاستی

رینوپلاستی

در اصطلاح پزشکی جراحی بینی را رینوپلاستی می نامند که هدف از انجام آن تصحیح برخی از ویژگی های طبیعی بینی همچون استخوان ، غضروف و پوست بینی به منظور دستیابی به ظاهری مطلوب می باشد .

نحوه انجام رینوپلاستی

در اکثر مواقع ، جراحی بینی به روش بسته انجام می گیرد بدین معنی که دسترسی به نسوج مختلف بینی توسط برشهائی مخاطی در درون حفره های بینی صورت می پذیرد و سپس اصلاحات مورد نظر با ایجاد تغییراتی همچون تراش یا شکستگی استخوان ، حذف یا پیوند غضروف و همچنین حذف قسمتی از پوست حفره های بینی در صورت لزوم انجام می گیرند . بخیه ها در این روش به دلیل درونی بودن قابل رویت نمی باشند .

صرف نظر از عادات و ترجیحات شخصی جراح ، از معدود مواردی که جراحی بینی نیاز مبرم به استفاده از روش باز دارد می توان به جراحی بینی ترمیمی اشاره کرد . در این روش ، علاوه بر برش های مخاطی یک جراحی بسته ، برشی بیرونی نیز در پوست  تیغه میان دو حفره بینی ( کُلومِل ) جهت دسترسی راحت تر به نسوج  ایجاد می گردد .

رینوپلاستی بینی گوشتی

ویژگی بینی های گوشتی در پوست ضخیم همراه با غضروف ضعیف ، بخصوص در ناحیه نوک بینی است . بدلیل فقدان قابلیت جمع شدن پوست در چنین بینی هائی ، محدودیت هائی در بدست آوردن نتیجه مطلوب وجود دارد که تا حدی با استفاده از فنون نوین جبران میگردند .

رینوپلاستی بینی استخوانی

ویژگی بینی های استخوانی در پوست نازک همراه با غضروف سفت و برجسته ، بخصوص در ناحیه نوک بینی است. قابلیت بالای جمع شدن پوست و در نتیجه آن ، انتقال تغییرات ایجاد شده در طی جراحی به سطوح قابل رویت بیرونی ، احتمال دریافت نتایج مطلوب در چنین بینی هائی را بسیار افزایش داده و معمولا افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند از نتایج جراحی بسیار رضایتمندترهستند .

درد ناشی از رینوپلاستی

آستانه تحمل درد در افراد بسیار متفاوت می باشد ولی در کل ، میزان درد ناشی از عمل جراحی رینوپلاستی ، نسبتا پائین به حساب میاید که با تجویز مسکن و برخی مراقبات خاص پس از عمل برطرف می گردد .

تورم بینی و نسوج اطراف آن باعث حس سنگینی در ناحیه میانی صورت میشود که این حس معمولا پس از یک تا دو هفته از بین میرود.

مراقبت های بعد از رینوپلاستیرینوپلاستی

 • جهت کاهش تورم در ناحیه صورت ، پرهیز از گرما و بخصوص قرار گرفتن صورت در نور مستقیم آفتاب توصیه میگردد.
 • در صورتی که وجود گچ ( یا آتل ) روی بینی و چسب روی صورت امکان آن را بدهد ، سرد نگاه داشتن ناحیه صورت طی چند روز ، با استفاده از کمپرس یخ تا حدی به کاهش تورم کمک میکند .
 • لازم است از وارد شدن فشار به بینی بخصوص درهنگام پوشش لباس وهمچنین اعمال هر گونه ضربه اتفاقی به آن در دوران نقاهت اجتناب ورزیده شود .
 • جهت کاهش ارتعاشات در بدن و انتقال آنها به ناحیه بینی ، توصیه میگردد که در دوران نقاهت  از انجام فعالیت های سنگین و همچنین بلند کردن و جا به جا کردن اجسام سنگین پرهیز شود .

ارزیابی نتیجه رینوپلاستی

به علت بروز تورم موضعی و سفتی بافت بینی ، نتیجه نهائی جراحی زیبائی بینی بطور دقیق فقط پس از گذشت ۶ الی ۹ ماه قابل ارزیابی می باشد.

لازم به تذکر است که در صورت وجود انحراف غضروفی تیغه بیرونی بینی قبل از انجام جراحی زیبائی بینی ، احتمال بروز مجدد آن به علت حافظه غضروفی وجود داشته که این مسئله ای طبیعی می باشد .

در صورت لزوم ، انجام عمل تکمیلی مجددی ایرادات کوچک باقیمانده یا بروز یافته پس از این مدت را برطرف می سازد.

عوارض رینوپلاستی

در ذیل به برخی ازعوارض جراحی زیبائی بینی اشاره شده است :

 1. عوارض ناشی از بیهوشی.
 2. شکستگی استخوان کف جمجمه.
 3. چسبندگی مخاط بینی.
 4. استخوان سازی غیر متعارف در صورت شکستن استخوانهای بینی جهت باریک سازی آن.
 5. خونریزی پس از برداشتن مش های درون بینی که در صورت لزوم بمدت یک یا دو روز بیشتر کار گذاشته می شوند.
 6. سفتی و برجستگی بخیه مخاطی یا پوستی ( در صورت استفاده از روش باز ) که معمولا بتدریج از بین میروند.
 7. اختلالاتی همانند حس خشکی مخاط بینی و کاهش حس بویائی.
 8. کمی تیرگی رنگ پوست پلکها.
 9. بازگشت انحراف بینی در صورت انحراف غضروفی تیغه بیرونی.

هزینه رینوپلاستی

همچون دیگر جراحی های زیبائی ، پارامترهای متعددی تعیین کننده هزینه رینوپلاستی میباشند. تعیین دقیق این هزینه نیاز به مراجعه به جراح و معاینه دقیق توسط ایشان را دارد.